Arama önerileri

Atık su hazırlama: Hassas dozlama sayesinde düşük nitrat değerleri

Flaman bölgesinde atık suların %83'ü en modern yöntemlere işlenmektedir. Bu Schelde ve Maas nehirlerinin su kalitesine olumlu etki etmekte ve Kuzey Denizinin temiz tutulmasına büyük katkıda bulunmaktadır.

Burada yaklaşık 30 yıl önce Flaman hükumeti tarafından kurulan Aquafin önemli bir rol oynamaktır. Firma bugün yaklaşık 323 arıtma tesisi ve toplam 6648 km uzunluğuna sahip ana atık su kanallarından sorumludur. Dozlama pompaları atık su hazırlamada büyük bir rol oynamaktadır.

Flaman bölgesindeki su tesislerinden biri denitrifikasyon için, fosfor veya fosfat çöktürme ve karbon kaynağı (C bileşimleri) katkısı için FeCl3 dozlanmasına yönelik hortum pompaları kullanmaktadır. Denitrifikasyon işleminin işe yaraması için ön koşul, belirli bir oranda biyolojik açıdan kolayca parçalanabilir C bileşimleri olmalıdır. Denitrifikasyon işlemi sadece kısıtlı oranda, önlenmesi gereken artmış nitrat oluşumu meydana gelmektedir.

Yıllar önce FeCl3 ve PAC dozlamasının dozlanması için membranlı dozajlama pompaları kullanılmıştır. Yüksek ön basınçlarda membranlı dozajlama pompaları fazla besleme yapabilir. Bu nedenle Aquafin hortum pompalarını test etmeye karar verdi. Ancak bunlar da umulan biçimde çalışmadı. Düşük iç çapına sahip hortum pompaları dozlanacak akışkan/katkılardaki kirler nedeniyle tıkanıyordu. Buna hortumların kısa süreli depolama kapasitesine sahip olmaları ve münferit olarak patlaması eklendi. Bu olumsuz tecrübelere istinaden yeni pompaların seçilmesine ve kullanılmasına karar verildi.

Önemli veriler

 • Kolay ve menü güdümlü hortum değişimi
 • 8 bar karşı basıncına kadar 5,1 ile 410 l/saat arası kimyasal madde dozlaması
 • Viskozitesi ve partikül oranı yüksek akışkan /polimer çözeltilerini dozlama
 • Çok gaz çıkışı olan, aşındırıcı veya kesilmeye karşı hassas sıvıları dozlama

Aquafin mevcut karbon kaynakları dozlamasına ek olarak 20 yeni pompa için bir ihale açtı. Öncesinde su tedarikçisi çeşitli pompaları test etti. ProMinent hortum pompası da değerlendirilmeye alındı: Hortum dozlama pompamız DFYa. Belçika, Genk şehrindeki arıtma tesisinde test edildi. Testler 2020 yılının Haziran ayında başladı ve yaklaşık iki ay sürdü.

DFYa modelimiz çok sayıda yapısal özelliği ile ikna etti:

 • Nominal ve gerçek akış miktarını doğrudan dijital olarak göstermektedir. Gösterilen akış dozlanan miktar ile aynıdır ve kolayca mevcut uygulamaya uydun şekilde ayarlanabilir ve adapte edilebilir.
 • Bakımı çok kolay. Pompa özel, yazılımla korunan bir hortum değişim işlemine sahiptir. Kullanıcılar uygulanacak adımlarda ekran üzerinden verilen bilgilerle desteklenir.
 • DFYa modelinin dozlama başlığı gliserin ile doldurulmuş olmadığından zahmetli boşaltma ve doldurma işlemine gerek yoktur.
 • Pompa bir hortum başlığı üzerinden yerine bir dış dişli ile bağlanır. Böylece sabit boru hatları sıkıca monte edilebilir.
 • Dozlama şu anda zaman kumandalı olarak belirlenen miktarlarda gerçekleşmektedir. ProMinent pompası 4-20-mA etkinleştirme imkanına sahip olması nedeniyle işletmeci gelecekte zaman kumandalı dozlamadan mA kumandalı dozlamaya geçmeyi düşünüyor.
 • DFYa modelinin bir diğer avantajı da 5,1 ile 410 l/saat arasındaki büyük dozlama aralığıdır. Bir pompa sürümü, gerekli tüm akış miktarları için uygundur.
 • Son olarak da DFYa modelinde, geniş iç çapına sahip kumaşla desteklenmiş bir hortum kullanılmaktadır. Geniş hortum iç çapı tıkanmaları engellemektedir. Kumaş desteği ile ayrıca kullanım ömrü de çok uzatılmaktadır.

Su tedarik şirketi DFYa hortum dozlama pompasının test aşamasından sonra ikna olmuştu: 2020 yılının Haziran ayındaki test aşamasının başlamasından beri yüksek ortam sıcaklıklarında da güvenilir biçimde dozlama yapmaktadır. Ek bir akış ölçüm cihazı ile pompanın her zaman 50 l/saat değerindeki miktarı çok stabil bir şekilde, depo tankındaki ürün seviyesinden bağımsız olarak doğru dozladığı ispatlayabildi. İşletmeci de bunu onayladı. İşletmeci düşük ses oluşumundan da etkilendi. Bir başka avantajı da, pompanın bu sistemde talep edilen tüm basınç koşulları ve dozlama miktarları (100 l/saate kadar) için uygun olmasıdır. Böylece yedek parça bulundurması da çok kolaylaştırılmaktadır. Buna pompanın kolay bakımı da eklenmektedir. Hortum içinde gliserin olmadığından, neredeyse tek aşınma parçası olan hortum hızlıca değiştirilebilir. DFYa modeli hortum değişimine yardımcı olmaktadır. DFYa modelinin bakım aralığı hortumun kumaş desteği nedeniyle ve pompanın gerekli hacimde çok düşük devir sayıları ile çalıştığından çok uzundur.

ProMinent pompalarının kurulumu ve işletimi de daha kolaydır. Kullanıcılar ekrandaki talimatlar ve sezgisel kullanım menüsü ile ayar ve parametre değişimlerini en kısa süre içinde gerçekleştirebilmektedir.

Aquafin DFYa modelinin fonksiyon ve performanslarından memnun olmakla kalmadı . Ayrıca Belçikalı ProMinent ekibinin iyi işbirliği ve desteği de çok ikna ediciydi. DFYa yapı serisinden 20 hortum pompası siparişi verildi. ProMinent firması Aquafin ile gelecekte iyi bir işbirliğinden memnuniyet duymaktadır.

Kullanılan ürünler - Atık su hazırlama: Hassas dozlama sayesinde düşük nitrat değerleri

Bizimle iletişime geçebilirsiniz

Hüseyin Kahraman

Genel Müdür, ProMinent Dozaj Teknikleri Limited Şirketi

»Ekibim ve ben size her zaman yardımcı olabiliriz. Bize başvurabilirsiniz.«

+90 216 415-9980 
İstek gönder   

Formu kapat

Talebiniz

Kişisel bilgiler


diğer ürün +
Dosya eklentisi Maksimum dosya boyu 10 MB.
Yükle diğer dosya

Kişisel bilgiler


Lütfen bilgilerinizi kontrol edin ve tüm zorunlu alanları doldurun.
*Zorunlu alanlar

Kontrol et ve gönder


Kişisel bilgiler:
Unvan
Başlık
Soyad  
Ad  
Şirket
Müşteri numarası
E-posta adresi
Telefon numarası
Cadde/Sokak
Bina numarası
Şehir  
Ülke
İade Evet

Bir adım geri

Bu sektör ile ilgili diğer uygulamalı örnekler

ProMinent Haber Bülteni - en son haberler, tam size göre! Şimdi üye Ol