Arama önerileri

Karides çiftliği için deniz suyu hazırlığı

Tüm dünyanın deniz ürünlerine olan talebi aralıksız olarak devam ediyor ancak karidesin su kültüründe yetiştirilmesi karmaşıktır. Dezenfeksiyona ve tuzdan arındırmaya yönelik tesisler, yetiştirme havuzlarındaki su kalitesini önemli derecede iyileştirir ve böylece karideslerin hayatta kalma oranını arttırır.

Büyüyen pazar su kültürü

Karides özellikle Avrupa’da ve ABD’de sevilen bir lezzettir. BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’ya göre, günümüzde yılda yaklaşık 3,5 ton beyaz karides üretilmektedir. Çin ve Tayland en büyük üreticiler, Tayland ise dünyanın en büyük ihracatçısıdır: 2012 yılında Tayland, AB’ye yaklaşık 72.500 ton karides satmıştır. Hassas kabuklular, sürekli artan taleplerin karşılanması için günümüzde su kültürlerinde çokça yetiştirilir. Ancak bu zorlu bir iştir çünkü çoğu yoğun yetiştirme yönteminde, yoğun olarak kullanılan beton havuzlarındaki hastalıklar tamamıyla zarara da neden olabilir.

Taylandlı en büyük karides çiftiliği işletmelerinden biri bu yüzden yeni bir adım atıyor ve ekonomiklik ve deniz hayvanlarının iyiliği açısından yüksek teknolojiyi tercih ediyor. ProMinent Tayland, karides üreticisini ihale sürecinde su hazırlığına yönelik müşteriye özel çözümü ile ikna etmiştir.

Temel veriler

  • Tüm dünyada 3,5 ton beyaz karides üretimi
  • Tayland 2012 yılında AB’ye yaklaşık 72.500 ton karides satmıştır
  • Su kültürleri talebin karşılanmasında katkıda bulunur
  • Su hazırlığına yönelik müşteriye özel çözüm

İyi düşünülmüş su hazırlığı

Yetiştirme havuzları için su hazırlığı birden fazla yöntem adımı halinde gerçekleşir. İlk olarak ProMinent yer çekimi filtresi SK-48, taşınan deniz suyunu yosun veya deniz kabukları gibi kaba kirlenmelerden arındırır. Ardından, klor dozlaması ve saatte toplam 320 grama kadar ozon üretebilen OZONFILT® OZMa tipi dört ozon üretim tesisi aracılığıyla dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilir. Geriye kalan ozon ve klor ise, dezenfekte edilen deniz suyundan aktif karbon filtre sistemi aracılığıyla neredeyse tamamen giderilir.
Bir sonraki adımda ProMinent işlem pompaları, 70 bara kadar varan bir basınçla tekrar hazırlanan suyu Dulcosmose® SW ters osmoz tesisin membranları arasından presler. Bu tuzdan arındırma işleminde deniz suyunun asıl tuz oranının yaklaşık %97’si giderilir. Tamamıyla hazırlanan deniz suyu yetiştirme havuzuna akmadan önce, Dünya Sağlık Örgütü’nün hükümleri uyarınca belirli su parametrelerine uyması kontrol edilir. Örneğin pH değerinin sadece 7,5 ila 8,5 olması gerekir. pH sensörü, ölçü ve ayar cihazı Dulcometer ve ProMinent’in otomatik dozlama tesisi aracılığıyla pH değeri sürekli denetlenir ve hassas bir şekilde ayarlanır.

Optimum su kalitesi, sağlıklı karidesler

Anahtar teslim su hazırlama tesisi, ProMinent Tayland tarafından karides yetiştiriciliğine ilişkin özel şartlara uygun olarak tasarlanmıştır. Müşteri birçok anlamda kâr elde eder: Güvenilir dezenfeksiyonun ve daima kusursuz su kalitesinin temin edilmesiyle birlikte karideslerin hayatta kalma oranı yüzde 45 ila 60’tan yüzde 70’in üzerine çıkmıştır. Ayrıca şirketin kendilerine ait deniz suyu hazırlığı, kamu su sağlayıcılarından neredeyse tamamen bağımsız kılmıştır. Önemli derecede azaltılmış taze su tüketimi nedeniyle işletme masrafları yıllık on binlerce ABD doları düşmüştür. Deniz suyunun kısmen tuzdan arındırılması, düzenli olarak tuz alımını gereksiz hale getirmiştir, bu da ayriyeten yıllık yaklaşık 40.000 ABD doları tutarında önemli derecede masraf tasarrufuna neden olmuştur. Sonuç olarak, ekonomik ve çevre dostu bir çözüme oldukça kârlı bir yatırım.

  • Deniz suyunun birden fazla yöntem adımında etkili hazırlığı
  • Ozon üretim tesisleri ile güvenli dezenfeksiyon ve ters osmoz tesisleri ile etkili tuzdan arındırma
  • Kusursuz su kalitesi karideslerin kârlı bir şekilde yetiştirilmesini temin eder
  • Kaynakların önemli ölçüde tasarrufu sayesinde belirgin bir şekilde azalan işletme masrafları

Kullanılan ürünler - Karides çiftliği için deniz suyu hazırlığı

Bizimle iletişime geçebilirsiniz

Hüseyin Kahraman

Genel Müdür, ProMinent Dozaj Teknikleri Limited Şirketi

»Ekibim ve ben size her zaman yardımcı olabiliriz. Bize başvurabilirsiniz.«

+90 216 415-9980 
İstek gönder   

Formu kapat

Talebiniz

Kişisel bilgiler


diğer ürün +
Dosya eklentisi Maksimum dosya boyu 10 MB.
Yükle diğer dosya

Kişisel bilgiler


Lütfen bilgilerinizi kontrol edin ve tüm zorunlu alanları doldurun.
*Zorunlu alanlar

Kontrol et ve gönder


Kişisel bilgiler:
Unvan
Başlık
Soyad  
Ad  
Şirket
Müşteri numarası
E-posta adresi
Telefon numarası
Cadde/Sokak
Bina numarası
Şehir  
Ülke
İade Evet

Bir adım geri

Bu sektör ile ilgili diğer uygulamalı örnekler

ProMinent Haber Bülteni - en son haberler, tam size göre! Şimdi üye Ol