Arama önerileri

Klor dioksit ile akıllı su geri dönüşümü

Crailsheim-Dinkelsbühl mandırasında klor dioksit tesisi aracılığıyla su buharı dezenfekte edilir ve ardından üretim işleminde tekrar kullanılır. Sevinç verici bir sonuç: Su tüketiminin ve işletim masraflarının önemli derecede azaltılması.

Daha az masraf

Crailsheim-Dinkelsbühl eG mandırası 160 çalışanıyla yılda yaklaşık 130.000 ton süt işler ve bu süt ağırlıklı olarak lezzetli peynir üretiminde kullanılır. Ancak taze suyun örneğin santrifüjlerin durulanması gibi çeşitli uygulamalarda yoğun olarak tüketilmesi hiçbir zaman hoş bir maliyet faktörü olmamıştır. Ayrıca perasetik asidin dezenfektan olarak tüketimi ayda yaklaşık 800 litreyi bulurdu. Üretimde oluşan su buharının tekrar kullanılması sayesinde taze ile atık suyun ve dezenfektanların maliyetinin azaltılması hedeflenmektedir.

Temel veriler

  • Peynir üretimi için yılda 130.000 litre sütün işlenmesi
  • Günde 200.000 litre soğuk ve sıcak buhar üretimi
  • Klor dioksit tesisi ile dezenfeksiyon sayesinde su buharının tekrar kullanımı

Saf klor dioksit

Su buharının dezenfeksiyonu için ProMinent’in BelloZon® CDLb klor dioksit

tesisi kullanılır. Klor dioksit, ayriyeten boru sistemlerindeki biyofilmlerin giderilmesini destekleyen oldukça etkili bir dezenfektandır. Klor dioksit tesisi, seyreltilmiş hidroklorik asit ve sodyum hipokloritten, besleme modülüne ait depolama tankında geçici olarak depolanan 1.000 ppm’ye kadar bir doymuş çözelti üretir.

Hazırlanan doymuş çözelti basınçlı hava membranlı pompa üzerinden sürekli olarak münferit dozlama modüllerine pompalanır.

Mandırada günde ortalama yaklaşık 200.000 litre soğuk ve sıcak buhar üretilir. Taşıma pompaları aracılığıyla depolama tanklarından birbirinden ayrı olarak BelloZon® CDLb dozlama sistemine taşınırlar ve klor dioksit uygulanır. Bu şekilde işlem gören ve mikrobiyolojik açıdan kusursuz buhar, tanklarda geçici olarak depolanır ve ardından örneğin kalıp yıkama makinesinde ve tank ile boru temizliğinde durulama için tekrar kullanılabilir.

Su tüketimi düşürüldü

BelloZon® CDLb tesisinin daha önceki perasetik asit tüketimine nazaran her bir kimyasal türünde kimyasal ihtiyacı yaklaşık 250 litreyi bulur. Perasetik asidin ve klor dioksit tesisi için asit/alkali çözeltisinin standart fiyatları hesaplandığında maliyetin %40’a kadar düşüşü ortaya çıkar. Benzer bir durum taze su tüketiminde söz konusudur. Burada da buharın tamamen kullanılması durumunda %40’lık bir düşüş meydana gelir. Böylece Crailsheim-Dinkelsbühl mandırasının modern bir dezenfeksiyon tesisine yaptığı yatırım tamamen değmiştir: Peynir üretiminin yanı sıra tasarruf!

  • Klor dioksit tesisi ile su buharının güvenilir dezenfeksiyonu
  • İşlem gören buharın farklı işlerde etkili tekrar kullanımı
  • Kimyasal masraflarının %40 oranında düşürülmesi
  • Taze su tüketiminin %40 oranında düşürülmesi

Kullanılan ürünler - Klor dioksit ile akıllı su geri dönüşümü

Bizimle iletişime geçebilirsiniz

Hüseyin Kahraman

Genel Müdür, ProMinent Dozaj Teknikleri Limited Şirketi

»Ekibim ve ben size her zaman yardımcı olabiliriz. Bize başvurabilirsiniz.«

+90 216 415-9980 
İstek gönder   

Formu kapat

Talebiniz

Kişisel bilgiler


diğer ürün +
Dosya eklentisi Maksimum dosya boyu 10 MB.
Yükle diğer dosya

Kişisel bilgiler


Lütfen bilgilerinizi kontrol edin ve tüm zorunlu alanları doldurun.
*Zorunlu alanlar

Kontrol et ve gönder


Kişisel bilgiler:
Unvan
Başlık
Soyad  
Ad  
Şirket
Müşteri numarası
E-posta adresi
Telefon numarası
Cadde/Sokak
Bina numarası
Şehir  
Ülke
İade Evet

Bir adım geri

Bu sektör ile ilgili diğer uygulamalı örnekler

ProMinent Haber Bülteni - en son haberler, tam size göre! Şimdi üye Ol