Arama önerileri

Abu Dabi çölde başarıyla havyar üretiyor

Bazılarına göre bir lezzettir, bazıları ise kibarca reddeder. Havyar da birçok şey gibi tamamen zevk meselesidir. Ancak dünya pazarındaki talep arttığından dolayı Abu Dabi kökenli yenilikçi bir şirket şimdi çölde havyar üretiyor.

Öngörülü bir iş konsepti mi, yoksa hayal mi?

Emirates Aquatech gibi yükselen bir şirket, öngörülü bir iş konsepti, yeterli yatırım sermayesi ve çölde yaklaşık sekiz futbol sahası büyüklüğünde bir alan düşünün. Sonuç, aynı adı taşıyan Emirliklerin ve aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikler’in başkenti Abu Dabi’de bulunan, şu ana kadar dünyanın en büyük havyar ve mersin balığı üretim tesisidir.

Havyar, yabani hemcinslerinin bugün nesli tükenmekte olan çeşitli mersin balıklarının temizlenmiş ve tuzlanmış balık yumurtasıdır. Bu nedenle akuakültürlerde ve kapalı devre tesislerinde (RAS) yetiştirilmeleri, bu özel protein kaynağına sürekli artan talebi karşılamak için hassas ve çevre dostu bir yöntemdir.

Hassas canlıları sorumluluk sahibi bir şekilde yetiştirmek belirli riskler içerir. Bu yüzden, özellikle de hastalıkların olası yayımını önlemek için balık yetiştirme havuzlarındaki suyun sürekli hazırlanması gerekir. İddialı projeyi gerçekleştiren Weinheim kökenli United Food Technologies (UFT) AG bu konuda ProMinent GmbH’nın güvenilir ozon tesislerine ve sisteme ilişkin bilgi birikimine güvenmiştir.

Temel veriler

  • Yılda 35 ton havyar ve 700 ton mersin balığı üretimi
  • 64 kapalı devre tesisi, su hazırlığı için
  • Sekiz etkili ozon tesisi kullanımı sayesinde hassas balıkların yetiştirilmesine yönelik optimum su kalitesinin teminatı

Teknoloji mucizesi

Haziran 2011’de işletime alındığından beri 64 havuzda mersin balıkları premium havyar üretimi için yetiştirilmektedir. Su kültürü tesisi uzmanı UFT, su dezenfekisyonu için OZONFILT® OZMa tipi sekiz ozon tesisi ve patojen mikroorganizmaların giderilmesi için 64 enjeksiyon istasyonu kurmuştur.

Suyun tahliye edilmesinden, çevre havadan ozon üretiminden, ozon gazın reaksiyon haznesine hassas şekilde dozlanmasından dezenfekte edilen suyun tekli havuza aktarılmasına kadar bu iyi düşünülmüş sistem teknolojik bir mucizedir. ProMinent, ozon üreticilerinin ve tesise özel kayıt sistemlerinin yanı sıra gerekli artık ozon gazı imha edicileri ve yönetim sistemine bağlantı için elektronik kumanda üniteleri teslim etmiştir.

Temiz su planlamayı daha güvenli kılar

Optimum su kalitesi ile birlikte doğru su sıcaklığı ve türe uygun yem ile besleme sayesinde şu an sayısı 300.000’i bulan balığın en iyi büyüme koşulları sağlanır ve uzun süreli olarak temin edilir. Bu bir yandan Abu Dabi’deki tesis işletmecilerinin geleceğe yönelik planlamalarını daha güvenli kılar. Diğer yandan ise 2015’te hedeflenen yıllık 35 ton havyar kapasitesi ve 700 ton mersin balığı üretimine ulaşılır. Bu pahalı lezzetin, 50 gramı 100 Euro’dan fazla, müşterileri Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bölgesel piyasadandır, buna oteller, hava yolu şirketleri ve yolcu gemileri dahildir. Emirates Aquatech yaklaşık bir yıldır ABD’li Food and Drug Administration’un (İlaç ve Gıda İdaresi) onayına da sahiptir ve böylece dünyadaki talebin yüzde 50’sini oluşturan en büyük piyasaya da en iyi şekilde hizmet verebilir. Karnınızı doğrudan çölden gelen balık ve havyar ile doyurun!

  • Uzman şirketlerin uluslararası iş birliği sayesinde zorlu balık yetiştirme tesisinde optimum su kalitesinin teminatı
  • Güvenilir ProMinent ozon tesisleri ile havuz suyunun etkili dezenfeksiyonu
  • Patojen mikroorganizmalar balıkların sağlıklı şekilde büyümesini ve en iyi ürün kalitesini sağlar
  • Canlılar için eşit kalan ve kumanda edilebilen yetiştirme koşulları nedeniyle tesis işletmecilerin daha güvenli planlaması

Kullanılan ürünler - Abu Dabi çölde başarıyla havyar üretiyor

Bizimle iletişime geçebilirsiniz

Hüseyin Kahraman

Genel Müdür, ProMinent Dozaj Teknikleri Limited Şirketi

»Ekibim ve ben size her zaman yardımcı olabiliriz. Bize başvurabilirsiniz.«

+90 216 415-9980 
İstek gönder   

Formu kapat

Talebiniz

Kişisel bilgiler


diğer ürün +
Dosya eklentisi Maksimum dosya boyu 10 MB.
Yükle diğer dosya

Kişisel bilgiler


Lütfen bilgilerinizi kontrol edin ve tüm zorunlu alanları doldurun.
*Zorunlu alanlar

Kontrol et ve gönder


Kişisel bilgiler:
Unvan
Başlık
Soyad  
Ad  
Şirket
Müşteri numarası
E-posta adresi
Telefon numarası
Cadde/Sokak
Bina numarası
Şehir  
Ülke
İade Evet

Bir adım geri

Bu sektör ile ilgili diğer uygulamalı örnekler

ProMinent Haber Bülteni - en son haberler, tam size göre! Şimdi üye Ol