Arama önerileri

Tesis hijyeni - klor dioksit ile güvende

Bakteriler ve çapraz kontaminasyon - bu iki kavramda gıda üretiminde tüm alarmlar devreye giriyor! Burada kümes hayvanları ve salata ürünleri üreticilerinin ProMinent’in klor dioksit sistemleri ile bu iki sorunla başarıyla nasıl baş ettiklerini okuyun.

Hijyen - en temel kavram

Her üretim döngüsünden sonra zorunlu olan tüm alan ve ürün ile temas eden yüzeylerin temizlenmesine sistem temizliği veya Open Plant Cleaning (OPC) olarak da adlandırılır. Ancak açık makineler Cleaning-In-Place ile temizlenemez ve her cihaz makul bir zahmetle sökülemez.

Hazır salata üreticilerinden birinde birkaç kez üretimdeki farklı yerlerinde listerya sorunu medyana geldi. Üretici, kimyasal ticareti yapan bir firmadan bilgi talep eden uzman bir temizlik şirketine başvurdu. Tüm çabalar sonuç vermedi.

Bir kümes hayvanları işleme firması, tüy yolma makinesi ve kesilen etlerin soğutulması gibi kritik üretim yerlerindeki çapraz kontaminasyon ve bakteri oluşumunu önlemek için verimli bir çözüm arıyordu.

Her iki kuruluşa, sonunda ProMinent firmasının klor dioksit sistemi ile etkili biçimde bir çözüm sunuldu.

Temel bilgiler

  • Salata ürünlerinin üretiminde bakterilerin yok edilmesi
  • Kümes hayvanları için işleme tesisinde çapraz kontaminasyonun önlenmesi
  • Yıkama ve proses suyunun dezenfeksiyonu sistem hijyenini optimize eder ve mevcut alt yapılarını kullanır
  • Klor dioksit sistemi Bello Zon® CDLb verimli ve güvenli olan çözümdür

Proses ve durulama suyunun dezenfeksiyonu - çok kolay!

Yıkama ve proses suyunun dezenfeksiyonu önceden mevcut alt yapılarda hijyen standartlarını geliştirmek için bir olanaktır.

Salata üreticisi Bello Zon® CDLb klor dioksit sistemini test etti ve son temizleme adımı için olan durulama suyuna 0,4 ppm ClO2 dozunu ayarladı. Bu konsantrasyon, ardından temiz su ile ek durulama yapılmasına gerek kalmadan Hollanda'daki klor dioksit için içme suyu yönetmeliğine göre kullanılabilmektedir.

Kümes hayvanı işletmesinde benzer bir çözüm kullanılmaktadır: Burada da durulama suyuna 0,4 ppm klor dioksit eklenmektedir. Ek olarak her sabah üretim başlangıcından 30 dakika önce, üretim başlangıcında hijyenik koşulları sağlamak ve gün boyunca bakteri oluşumunu engellemek için 2 ppm konsantrasyonunda bir "şok durulama" yapılmaktadır.

Her iki durumda su, ulaşılamayan noktalara ulaşıp, dezenfekte maddesinin etkisini sürekli olarak devam ettirdi. Klor dioksit gibi uzun süreli dayanıklı bir madde günler boyunca boru hatlarında ve sistemde etki eder ve üretim durduğunda da mikrop üremesini engeller.

Klor dioksit - güvenli çözüm

Salata üretimindeki test sonuçları ikna ediciydi ve 18/ ay içinde su kalitesi belirgin biçimde arttırılabildi: Listerya sorunu çözülmüştü ve bakteri ölçümlerinde içme suyu kalitesinde değerler elde edildi. Lejyonella da artık tespit edilemedi ve böylece temizlik firması özel olarak lejyonellaya karşı olan geliştirilen plana ihtiyaç duymadı. Hollandalı kümes hayvanı üreticisinde de proses ve durulama suyunun işlenmesi ile daha önce tespit edilen çapraz kontaminasyon başarıyla minimize edildi.

Geçici olarak depolanan klor dioksit sayesinde Bello Zon® CDLb tepe yüküne göre değil, ortalamaya sarfiyata göre tasarlanır. Bu da alışılmış tesislerle karşılaştırıldığında yatırım masraflarını büyük ölçüde düşürür. Kapalı gaz beslemesi ile klor dioksit sistemden sızamaz ve böylece minimum seviyede kimyasal kullanımı ile ekonomik ve çevreye duyarlı bir işletim sağlanmış olur. İki Hollandalı gıda üretici yeni çözümden çok memnun ve ProMinent firmasından daha fazla klor dioksit sistemi kurdurdu.

  • Bakteri oluşumu ve çapraz kontaminasyonun etkili biçimde sınırlanması
  • Sistem temizliği için mevcut yapıların ekonomik kullanımı
  • Proses ve durulama suyu yardımı ile sistem ve çevreye duyarlı dezenfeksiyon
  • Minimum kimyasal kullanımı sayesinde belirgin masraf tasarrufu
  • Uzun süre stabil kalan klor dioksit çözeltisi sayesinde uzun durma sürelerinden sonra kısa harekete geçme süresi

Kullanılan ürünler - Tesis hijyeni - klor dioksit ile güvende

Bizimle iletişime geçebilirsiniz

Hüseyin Kahraman

Genel Müdür, ProMinent Dozaj Teknikleri Limited Şirketi

»Ekibim ve ben size her zaman yardımcı olabiliriz. Bize başvurabilirsiniz.«

+90 216 415-9980 
İstek gönder   

Formu kapat

Talebiniz

Kişisel bilgiler


diğer ürün +
Dosya eklentisi Maksimum dosya boyu 10 MB.
Yükle diğer dosya

Kişisel bilgiler


Lütfen bilgilerinizi kontrol edin ve tüm zorunlu alanları doldurun.
*Zorunlu alanlar

Kontrol et ve gönder


Kişisel bilgiler:
Unvan
Başlık
Soyad  
Ad  
Şirket
Müşteri numarası
E-posta adresi
Telefon numarası
Cadde/Sokak
Bina numarası
Şehir  
Ülke
İade Evet

Bir adım geri

Bu sektör ile ilgili diğer uygulamalı örnekler

ProMinent Haber Bülteni - en son haberler, tam size göre! Şimdi üye Ol