Arama önerileri

Bazen insanları desteklemek gerekir

ProMinent grubunun kıdemli müdürü Prof. Dr. h. c. Viktor Dulger (* 18.12.1935; † 21.03.2016) bunu Heidelberg kökenli pompa üreticisinin odalarında düzenli aralıklarla gerçekleştirilen konferans etkinliklerinde talep etmişti.

Başpiskopos Dr. Notker Wolf, işsizlikle ilgili konferansında dinleyicilerini düşünmeye sevk etti. Wolf’a göre her işsize önem vermemiz gerekiyor. İnsanların, insan onuruna yakışır bir iş bulması ortak bir sorumluluktur. “İnsanlar huzurlu, memnun ve hayatta tatmin olmak için anlamlı bir meşguliyete ihtiyaç duyar.”

Başpiskopos, yatırım yapabilmek için kâr elde etmesi gereken ve aynı zamanda çalışanların huzurunu göz önünde bulundurmak zorunda olan şirket sahiplerinin lehine konuşmuştur. Bu büyük bir sorumluluktur. “Birçok şirket kriz zamanında ailelerini samimiyetle düşünerek çalışanları işten çıkarmamıştır ve bunun da takdir edilmesi gerekir.” Her bir çalışan değerli olduğunu hissetmesi gerekir.

Wolf aynı akşam, devleti ve toplumu sorumlu tutmaya meyilli işsizlerin bireysel sorumluluğuna da değindi. Ancak bireysel sorumluluk ve işsizliği yenmek kişinin kendisine bağlıdır. “Bazen insanlardan talepte bulunmak gerekir ve onları tam da bu şekilde desteklersiniz.” Bu nedenle gelecekte eğitime çok önem vermek zorundayız, deyip bu sözleriyle bütüncül bir eğitimi ve sorunları çözme isteğini kastetmiştir.

İşsizliği çözmek için bir formül sunmadı. “İşsizlik can sıkıcıdır, onu görmezden gelmemize izin verilmemesi gereken bir kusurdur.

Ancak hepimizin verdiği çabayla aşılabilir: Şirket sahiplerinin, hükümetin, toplumun ve işsizlerin kendilerinin. Bizi ileriye götüren yolu bulmamız için dayanışma içerisinde hareket etmemiz gerekir.”

Diğer destekler

ProMinent Haber Bülteni - en son haberler, tam size göre! Şimdi üye Ol